Technologie

Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki

Choć przeglądarki internetowe służą nam przede wszystkim do wyświetlania treści z sieci, to przez cały czas wykonują w naszym komputerze lub smartfonie całe mnóstwo operacji, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Przeglądarki bowiem potrzebują do odpowiedniego funkcjonowania określonej ilości zasobów dysku twardego, oraz umiejętnego nimi zarządzania. Jedną z funkcji przeglądarek, która do swego działania wymaga wyżej wymienionych aspektów, jest tworzenie pamięci podręcznej.

Czym jest pamięć podręczna?

Gdy wchodzimy na jakąś stronę w internecie po raz pierwszy, nasze urządzenie renderuje ją w czasie rzeczywistym, w jej aktualnym stanie. Jednocześnie stan ten jest zapisywany na jego twardym dysku, by przy kolejnych odwiedzinach w danej witrynie nie było konieczne generowanie jej od nowa. To właśnie te zapisane informacje noszą nazwę pamięci podręcznej przeglądarki, lub inaczej plików cache. Ich istnienie niewątpliwie często pomaga w szybkim dostępie do naszych ulubionych stron, jednakże czasem powoduje pewne komplikacje – na przykład w sytuacjach, gdy na stronie zostały wprowadzone zmiany, a nasze urządzenie nadal wyświetla ją w takim stanie, w jakim „zapamiętały ją” pliki cache. Aby uniknąć takich przypadków, zaleca się częste czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki.

Jak wyczyścić pamięć podręczną?

Większość popularnych przeglądarek oferuje bardzo łatwy dostęp do opcji usuwania danych przeglądania, a wraz z nimi plików cache. Google Chrome, Opera, czy Mozilla Firefox, umożliwiają wyczyszczenie pamięci wprost z poziomu ustawień przeglądarki. Trwa to bardzo krótką chwilę i działa z natychmiastowym efektem.

Aby tego dokonać, należy otworzyć kartę ustawień przeglądarki i znaleźć sekcję zatytułowaną najczęściej „Prywatność i bezpieczeństwo”. Po wejściu z tę zakładkę, musimy odnaleźć opcję „Czyszczenie pamięci podręcznej” – należy zwrócić uwagę, że na przykład w przeglądarce Firefox jest ona ukryta w podsekcji „Ciasteczka i dane stron”. Wybranie tej opcji w części przeglądarek daje nam możliwość określenia przedziału czasowego, w którym nasza pamięć ma zostać usunięta. Korzystając z wyżej wymienionego Firefoksa, należy pamiętać o odznaczeniu opcji „Ciasteczka i dane stron”, gdyż usunięcie tych informacji wraz z pamięcią podręczną spowoduje wylogowanie nas z odwiedzanych często portali.

Pamięć podręczną można też usunąć we wszystkich posiadanych na komputerze przeglądarkach naraz. W tym celu należy użyć programów do oczyszczania dysku, takich jak CCleaner lub Odkurzacz. Ich podstawową funkcją jest właśnie usuwanie niepotrzebnych plików cache i, jak już było wspomniane, ich działanie obejmuje wszystkie zainstalowane na urządzeniu przeglądarki.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close