Marketing

Zdjęcie w tle na Facebooku

Facebook jest największym obecnie na świecie serwisem społecznościowym. Codziennie loguje się na nim około 2 miliardów osób. Serwis ten pozwala na wymianę wiadomości, zdjęć, multimediów i plików. Pozwala tworzyć grupy i własne sieci. Prawie każdy chce być jego częścią.

Jak jednak zwrócić na siebie uwagę odwiedzających? Jednym z takich sposobów jest umieszczenie ciekawego zdjęcia w tle. Należy pamiętać, że zdjęcia w tle są publiczne. Oznacza to, że każda osoba odwiedzająca stronę może je zobaczyć.

Specyfikacja zdjęcia w tle na Fadcebooku

Zdjęcie w tle jest to prostokątne zdjęcie znajdujące się za zdjęciem profilowym. Facebook jasno określa parametry jego wyświetlania. Na komputerach zdjęcie w tle jest wyświetlane jako obraz o wymiarach 820 × 312 pikseli, a w smartfonach będzie to obraz o wymiarach 640 × 360 pikseli.
Ponieważ nie można jednocześnie wgrać dwóch zdjęć, jednego dla telefonu a drugiego dla przeglądarki komputerowej, najlepiej jest przygotować obraz o wymiarach 820 na 462 piksele.
Aby uzyskać najkrótszy czas wczytywania, należy przesłać plik w formacie sRGB JPG o rozmiarze do 100 KB.
Jeżeli zostanie dodany do zdjęcia w tle tekst lub jest to zdjęcie z logo, jeszcze lepsze wyniki może dać skorzystanie z pliku w formacie PNG.

Pomimo, że istnieje wiele różnych metod i technik, można zapętlić się w utartych rozwiązaniach i stworzyć projekt, który nie do końca będzie spełniał oczekiwania. Znając już techniczne wymogi dla zdjęcia w tle, ważne jest, aby przygotowana grafika wyświetlała się poprawnie na każdym urządzeniu. Nie można przecież przyjąć, że zdjęcie w tle będzie przygotowane tylko pod jeden typ urządzenia.

Jednym z podstawowych błędów w trakcie tworzenia cover photo dla serwisu Facebook, jest całkowite zapomnienie o wersji mobilnej i tworzenie projektu tylko dla przeglądarek komputerowych.

Jednym z prostszych sposobów poradzenia sobie z tym wyzwaniem, jest przygotowanie projektu pod rozdzielczość komputerową, czyli 820 × 312 pikseli i umieszczenie na nim grafiki w obszarze 544 × 312 pikseli przewidzianym dla przeglądarek mobilnych.

Wstawiając tekst na zdjęcie w tle na Facebooku, należy go wyśrodkować lub ustawić do krawędzi ograniczonej wersją mobilną serwisu. Wszelkie wyrównania do krawędzi będzie obcinało tekst lub wyświetlało go niesymetrycznie, co będzie wyglądało nieestetycznie i od razu rzucało się w oczy.
Ten sposób sprawdzi się wtedy, gdy ważniejszy jest wygląd w wersji komputerowej niż ten w mobilnej. Gwarantuje on też odpowiednią wielkość czcionki, która na komputerze będzie mniejsza niż w telefonie.

Można też podejść do projektu od wersji mobilnej. W tym przypadku przestrzeń robocza powinna wynosić 820 × 462 pikseli. Środkowa część robocza o wysokości 312 pikseli będzie główną częścią obszaru grafiki. Dodatkowe marginesy na górze i na dole będą widoczne jedynie na wersji mobilnej serwisu Facebook. Ten sposób pozwala na przygotowanie grafiki z większą ilością tekstu. Na marginesach wyświetlanych tylko na wersji mobilnej można dodać informacje przydatne użytkownikom takiej wersji serwisu. Taki układ sprawi, że tekst w wersji komputerowej będzie większy o tego w wersji mobilnej, warto o tym pamiętać podczas tworzenia projektu.

Ostatnią opcją, jaka została do wyboru w trakcie tworzenia zdjęcia w tle, jest przygotowanie grafiki pod obie wersje Facebooka. Zakłada ona znalezienie proporcji obrazu odpowiedniej dla każdej z dwóch wersji serwisu. Należy pamiętać, że nigdy nie będzie widać pełnej wersji grafik, zawsze jedna para marginesów będzie niewidoczna. Jedyne co zostaje to dopasowanie grafiki tak, aby była jak najbardziej do siebie zbliżona w obu wersjach.

Kolejna pułapka w tworzeniu zdjęcia w tle dla serwisu Facebook to rozdzielczość grafiki. Jeżeli grafika będzie w rozdzielczości 820 na 312 pikseli, będzie idealnie wyglądała na wersji komputerowej, ale na telefonie, którego ekran ma większą gęstość pikseli, będzie się rozmazywała. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie obrazu o rozdzielczości nawet 200% większej od zalecanej.

Dodawanie zdjęć w tle na Facebooku

Sam proces umieszczania zdjęcia w tle na Facebooku jest zdecydowanie prostszy niż samo jego przygotowanie. Aby dodać lub zmienić zdjęcie w tle, należy wykonać poniższe czynności:

 • Przejdź do swojej strony.
 • Umieść kursor nad zdjęciem w tle i kliknij opcję Dodaj zdjęcie w tle lub Zmień zdjęcie w tle w lewym górnym rogu.
 • Kliknij opcję Dodaj zdjęcie/film, aby dodać zdjęcie z komputera. Możesz też kliknąć opcję Wybierz ze zdjęć, aby użyć zdjęcia, które już zostało przesłane na stronę.
 • Po wybraniu zdjęcia kliknij je i przeciągnij w górę lub w dół, aby zmienić jego wymiary.
  Kliknij opcję Zapisz.

Film jako zdjęcie w tle naFacebooku

Oprócz zdjęcia w tle, Facebook daje też możliwość umieszczenia w tle filmu. Aby to zrobić, należy wykonać poniższe czynności:

Aby dodać lub zmienić film w tle strony:

 • Przejdź do swojej strony.
 • Kliknij „Dodaj” materiał w tle lub Zmień materiał w tle w lewym górnym rogu zdjęcia, lub filmu w tle.
 • Wybierz „Prześlij zdjęcie/film”, aby przesłać film z komputera, albo Wybierz z filmów, aby użyć filmu wcześniej przesłanego na stronę. Film w tle powinien mieć wymiary przynajmniej 820 × 312 pikseli i trwać od 20 do 90 sekund. Najlepszy efekt zapewni film o wymiarach 820 × 462 piksele.
 • Wybierz film z komputera lub z Twoich istniejących filmów.
 • Po przesłaniu filmu kliknij go i przeciągnij w górę lub w dół, aby zmienić jego położenie, a następnie kliknij przycisk Dalej.
 • Klikając strzałki, możesz przewijać maksymalnie 10 opcji miniatury Twojego filmu w tle. Miniatura może być używana, gdy użytkownik ustawi kursor nad nazwą strony, aby zobaczyć więcej informacji kontekstowych.
 • Kliknij przycisk Opublikuj.

Facebook daje kilka możliwości ustawienia zdjęcia w tle. Dobrze przygotowana grafika będzie miła dla oka i sprawi dobre pierwsze wrażenie, a przecież o to właśnie chodzi. Zdjęcie w tle może też mieć charakter informacyjny lub reklamowy dla prowadzonej działalności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close