Biznes

Czy system workflow w twojej firmie jest potrzebny? Poznaj 5 korzyści biznesowych, na które możesz liczyć

W dynamicznym świecie biznesu, efektywne zarządzanie procesami i zadaniami jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Jednym z narzędzi, które znacząco wspiera optymalizację pracy w firmie jest system obiegu dokumentów i spraw, czyli workflow. Cyfryzacja i automatyzacja w biznesie jest czymś, czego z pewnością nie unikniesz jako przedsiębiorca.

Choć dzisiaj większość firm bazuje na starych narzędziach, analogowych systemach i archaicznych wręcz sposobach archiwizacji dokumentów, to nowe technologie w tym obszarze nie są wcale fanaberią. Im szybciej poznasz korzyści płynące z wykorzystania technologii informatycznych w biznesie, tym szybciej zoptymalizujesz pracę swojego zespołu, a w ślad za tym zmniejszysz koszty i zyskasz więcej cennego czasu.

Czym jest system workflow?

System workflow to narzędzie informatyczne, które automatyzuje, monitoruje i zarządza przepływem dokumentów, zadań oraz informacji w organizacji. Głównym celem jest usprawnienie procesów biznesowych poprzez zdefiniowanie kroków, jakie muszą zostać wykonane oraz przypisanie odpowiedzialności za ich realizację. Obieg dokumentów i spraw pozwala na kontrolowanie i optymalizację zadań, co prowadzi do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów operacyjnych.

W jakiego typu firmie sprawdzi się system workflow?

Specjaliści od wdrażania systemów workflow wskazują na kilka ważnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy decyzji o wprowadzeniu do firmy tego typu oprogramowania.

Liczba pracowników, dla których warto wdrożyć workflow to już nawet 20 osób, a niektórzy podają wręcz liczbę 10 osób, szczególnie pracujących w trybie pracy zdalnej (home office). Przyjmuje się, że budżet, który trzeba założyć na wdrożenie systemu workflow to minimum 30 tysięcy netto złotych, przy czym w tej kwocie może być mowa jedynie o podstawowych funkcjonalnościach. Przy budżecie 100 tysięcy można już myśleć o efektywnym wdrożeniu systemu, choć są i firmy, które w takie rozwiązanie inwestują znacznie większe pieniądze.

Elektroniczny system obiegu dokumentów będzie wydajny i pomocny w zasadzie w każdej firmie. Zazwyczaj zakłada się, że workflow wspiera procesy wewnętrzne (faktury kosztowe, urlopy, zapotrzebowania, akceptacje), ale równie dobrze wdrożeniem można objąć obsługę klientów (reklamacje, wsparcie/suport). Nie ma przeszkód aby procesy angażowały podwykonawców (biura rachunkowe, prawników, kontraktorów). To otwiera drogę do nieograniczonych optymalizacji.

Korzyści biznesowe wynikające z wdrożenia systemu workflow

Oto konkretne korzyści, jakie przyniesie Twojej firmie wdrożenie systemu workflow, czyli elektronicznego obiegu dokumentów.

  1. Zwiększenie efektywności operacyjnej

System workflow automatyzuje rutynowe zadania, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej wartościowych czynnościach. Dzięki zdefiniowanym procesom i jasnym instrukcjom, czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zadań jest krótszy, a liczba błędów minimalizowana. To z kolei prowadzi do ogólnego wzrostu produktywności.

  1. Poprawa komunikacji wewnętrznej

Workflow usprawnia komunikację między działami i pracownikami, eliminując problemy związane z brakiem informacji lub niejasnymi instrukcjami. System automatycznie powiadamia odpowiednie osoby o zadaniach do wykonania, terminach oraz wszelkich zmianach w procesach. Przejrzystość komunikacji przekłada się na lepszą współpracę i szybsze rozwiązywanie problemów.

  1. Łatwiejsze monitorowanie i kontrola procesów

System workflow daje możliwość śledzenia postępu prac w czasie rzeczywistym. Managerowie mogą na bieżąco monitorować status zadań, identyfikować tzw. „wąskie gardła” i je eliminować. Dzięki temu, firma może reagować na problemy zanim staną się one poważnymi przeszkodami w realizacji celów biznesowych.

  1. Zwiększenie zgodności z regulacjami

Wiele branż podlega rygorystycznym regulacjom i standardom. Workflow pozwala na łatwiejsze utrzymanie zgodności z wymaganiami prawnymi, bo system dokumentuje każdy etap procesu oraz przechowuje wszelkie niezbędne dane. To ułatwia np. audyty oraz minimalizuje ryzyko związane z nieprzestrzeganiem przepisów.

  1. Optymalizacja kosztów

Automatyzacja procesów i redukcja błędów przekładają się na niższe koszty operacyjne. Mniej czasu spędzanego na usuwaniu nieprawidłowości i manualnym wykonywaniu rutynowych zadań oznacza oszczędności finansowe. Lepsze zarządzanie zespołem i materiałami prowadzi też do bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów w firmie.

Bądź liderem w nowoczesnej firmie. System workflow Dew-X

System workflow to dzisiaj synonim nowoczesności w zarządzaniu dokumentacją i procesami w firmie. Jeśli chcesz być liderem i prowadzić nowoczesne przedsiębiorstwo, to wprowadzenie cyfryzacji i automatyzacji w firmie będzie wyrazem twojego postępu. Zmniejszenie kosztów i zwiększenie sprzedaży mogą być pozytywnym „skutkiem ubocznym” wprowadzenia systemu workflow w organizacji, a to z kolei szansą na jeszcze szybszy rozwój twojego biznesu.

Dew-X jest bezpłatnym, prostym, intuicyjnym narzędziem do tworzenia i zarządzania obiegiem dokumentów, spraw i zadań oraz archiwum plików. Ponieważ jest platformą low-code możesz błyskawicznie wdrożyć go w swojej firmie w wersji dostępnej w chmurze. To bezpłatne narzędzie może być używane również do celów komercyjnych. Jest też dostępna wersja PRO business, która poza dodatkowymi funkcjonalnościami i cechami może zostać zainstalowana na Twoim własnym serwerze.

Jeśli masz więcej pytań lub chcesz poznać możliwości systemu Dew-X, skontaktuj się z zespołem ekspertów.

Dew-X – kontakt

email: hello@dew-x.com
strona www: https://dew-x.com/pl/
materiały Dew-X 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close