Biznes

Narzędzia i techniki wspierające wellbeing w organizacji

Jak budować skuteczną organizację, ale jednocześnie dbać o dobrostan pracowników? Efektywność w firmach to kluczowe zagadnienie, ale w drodze do sukcesu nie możemy zapominać o narzędziach wellbeingowych, które pomogą utrzymać zatrudnionym zdrową relację z życiem zawodowym.

Czym jest wellbeing?

Przez dobrostan pracowników rozumie się zadowolenie w trzech obszarach: psychicznym, zdrowotnym (fizycznym) oraz społecznym. O wellbeingu mówimy, gdy dana osoba dobrze radzi sobie z różnymi emocjami w pracy (np. stresem), ma odpowiednią dawkę snu oraz prawidłową dietę (a także nie cierpi z powodu chorób) oraz jest uznana w swoim środowisku zawodowym, a więc funkcjonuje w miejscu, w którym panuje dobra atmosfera. Inną kwestią są także sprawy finansowe – pracownik musi czuć, że jego działania przynoszą adekwatne wynagrodzenie, a także są dostrzegane przez innych. 

Przeczytaj również: https://www.impactinternational.com/pl/blog/jak-rozumiec-well-being-w-miejscu-pracy 

Kultura organizacyjna a wellbeing

Z racji tego, iż dbanie o dobrostan pracowników to zadanie wieloaspektowe, to warto przyjrzeć się kulturze organizacyjnej. Wbrew pozorom działania wellbeingowe nie oznaczają jedynie prostych programów (np. dostęp do kart sportowych czy dodatkowa opieka medyczna), ale powinny być elementem funkcjonowania firmy na co dzień. Co należy przez to rozumieć? Dobrostan pracowników nie bierze się tylko ze wspomnianych udogodnień czy programów, ale jest esencją strategii przedsiębiorstwa. Dotyczy więc takich kwestii jak organizacja pracy i jej elastyczność. Współcześnie pracownicy mogą mieć zupełnie inne potrzeby – niektórzy chcą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, w różnych godzinach, tak aby dopasować do swojego stylu życia lub sytuacji rodzinnej. Kluczowy jest także sprawiedliwy i logiczny rozdział obowiązków – przeciążeni członkowie zespołów są narażeni na większy stres, popełnianie błędów czy przepracowanie. 

Ponadto niezwykle ważnym elementem w kontekście dobrostanu jest atmosfera, jaka panuje w miejscu pracy – w końcu spędzamy w nim znaczną część swojego dnia. Empatia, życzliwość, chęć współpracy, nastawienie na rozwój, jasna i częsta komunikacja to tylko niektóre elementy, które pozwalają budować wartościowe środowisko zawodowe. Wpływa to również na motywację pracowników, którzy chętniej udzielają się w miejscu, w którym chcą przebywać. 

Programy rozwojowe a wellbeing

Organizacje tworzą ludzie – to zdanie najlepiej opisuje, co w biznesie powinno być priorytetem. Aby stworzyć firmę zorientowaną na ludzi, należy poznać potrzeby pracowników. Możemy się wówczas dowiedzieć, iż powszechne rozwiązania nie mają w firmie zastosowania, gdyż zatrudnieni ich nie oczekują lub nie potrzebują. Nierzadko jednak dobrostan pracowników jest kwestią tak mocno powiązaną z tym, jak firma funkcjonuje, iż może to oznaczać konieczność przewartościowania całej kultury organizacyjnej (lub istotnych jej elementów), w czym pomogą programy rozwojowe Impact. Wellbeing powinien być więc częścią nowoczesnych firm, które chcą m.in. redukować wpływ stresu wynikającego z obowiązków służbowych na zdrowie pracowników. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close