Biznes

Smart office – jak usprawnić pracę w wynajętym biurze i zwiększyć komfort pracowników

Nowoczesne biuro to takie, które stwarza dogodne warunki do pracy – przyjazne zespołowi i pełne rozwiązań usprawniających funkcjonowanie w nim na co dzień. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się obiekty określane mianem smart office. Zobacz, z jakich rozwiązań można w nich korzystać i na które zwrócić uwagę przy wynajmie lokalu dla firmy.

Smart office, czyli co?

Smart office to po polsku „inteligentne biuro”. Jednak to pojęcie nie jest zdefiniowane w jasny, jednoznaczny sposób. Używa się go w odniesieniu do obiektów, które stosują szereg nowoczesnych rozwiązań i udogodnień pozwalających stworzyć komfortowe środowisko do funkcjonowania. Zatem jak ocenić, czy dane biuro jest „smart”? Warto na nie spojrzeć w szerszej perspektywie i określić, w jakim stopniu wpisuje się w nowoczesne standardy.

Co powinny oferować inteligentne biura?

Lista rozwiązań typowych dla smart office obejmuje różnorodne rozwiązania i technologie. Oto te kluczowe.

Ergonomiczna i elastyczna aranżacja przestrzeni

Smart office to przestrzeń, którą można łatwo zaadaptować do bieżących potrzeb. Dlatego takie biura są często wyposażone w:

  • meble modułowe, których układ można dowolnie zmieniać;
  • przegrody akustyczne sprzyjające „komfortowi dźwiękowemu”, ważnemu zwłaszcza na open space;
  • ergonomiczne biurka, które pozwalają pracować także na stojąco i płynnie regulować ustawienia blatów.

Inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS)

Zarządzanie budynkiem BMS staje się powoli standardem. Taki system pozwala na automatyzację sterowania funkcjami technicznymi w budynku. Chodzi zatem o bezobsługowe działanie: 

  • systemu zasilania elektrycznego – np. oświetlenia, urządzeń zasilania awaryjnego, systemu bezpieczeństwa (w tym wszelkich czujników – np. dymu);
  • systemu „sterowania komfortem” – m.in. klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem itp.

Gdy w smart office działa system zarządzania budynkiem BMS, w biurze np. automatycznie uruchomi się i wyłączy klimatyzacja, a inteligentna technologia zadba o optymalne parametry powietrza czy doświetlenia. Takie rozwiązanie uwalnia czas pracowników i zwiększa ich komfort.

Inteligentne biuro
W inteligentnym biurze nie może zabraknąć systemu BMS.

Rozwiązania, które są „eko”

W inteligentnym biurze standardem jest stosowanie technologii, które obniżają zużycie energii. Warto wspomnieć choćby o automatyzacji systemu oświetlenia i zastosowaniu energooszczędnych żarówek czy świetlówek.

To jednak nie wszystko. Biurowiec, który wpisuje się w koncepcję „eko”, powinien też m.in. zadbać o odpowiednią liczbę miejsc parkingową dla rowerów i hulajnóg (jako alternatywy dla emitujących CO2 samochodów) czy o stworzenie zielonej przestrzeni dookoła obiektu. W końcu drzewa to zielone płuca miasta.

Smart office dostosowane do nowych modeli pracy

W świecie po pandemii standardem stały się praca hybrydowa czy zdalna. Inteligentne biuro to takie, które jest dostosowane do tych modeli – a zatem przede wszystkim ze świetnym zapleczem technologicznym. Szybkie łącze internetowe czy dostęp do danych firmowych w bezpiecznej chmurze to konieczność. Warto jednak pamiętać również, że gdy pracownicy mogą przynajmniej częściowo działać zdalnie… często potrzebna jest mniejsza ilość przestrzeni stacjonarnie. Z czasem potrzeby firmy mogą się zmniejszyć, co sprawia, że nadmiernie długa umowa najmu może się stać problematyczna.

Smart office a certyfikacja BREEAM, LEED i WELL

Duża część biurowców tworzonych w duchu smart office uzyskała certyfikację. Najpopularniejszymi są systemy BREEAM, LEED oraz WELL. Co oznacza, że budynek dysponuje jednym z nich?

BREEAM i LEED to systemy związane z tzw. zieloną certyfikacją budynków, a zatem z oceną ich dostosowania do wymogów środowiskowych i – w pewnym stopniu – społecznych. Natomiast WELL koncentruje się na tym, czy i w jakim stopniu infrastruktura obiektu została stworzona z myślą o komforcie i zdrowiu użytkowników – wyjaśnia Aleksandra Paradecka, ekspert biura Horyzont Nieruchomości, działającego m.in. w obszarze wynajmu biur w ŁodziJeżeli obiekt uzyskał któryś z tych certyfikatów, zazwyczaj świetnie sprawdzi się do stworzenia przyjaznego środowiska pracy – dodaje.

Warto przy tym pamiętać, że brak certyfikacji wcale nie musi oznaczać, że obiekt nie wpisuje się w wymogi smart office – uzyskanie takiego „wyróżnienia” wiąże się z wysokimi kosztami. Inwestor może jednak w zamian ulokować je w systemie inteligentnego zarządzania budynkiem czy innych rozwiązaniach, które doceniają najemcy. Warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close