BiznesTechnologie

Rekrutacja na stanowisko DevOps – jak dobrze ją przeprowadzić? Poznaj protipy dla HR!

Stanowisko DevOps Engineer to coraz bardziej popularna rola w branży IT. Wyzwaniem dla rekrutera pozostaje dogłębne zapoznanie z charakterystyką tego stanowiska oraz dopasowanie procesu rekrutacyjnego tak, aby przeprowadzić go profesjonalnie i efektywnie. W poniższym tekście pomagamy zrozumieć, na czym polega stanowisko inżyniera DevOps i na co powinni zwrócić uwagę rekruterzy podczas poszukiwania kandydata idealnego. Zapraszamy!

Czym jest DevOps?

Zanim przejdziemy do konkretów, poznajmy trochę teorii, niezbędnej do zrozumienia charakteru roli, której dotyczy rekrutacja.

Termin DevOps obejmuje metodykę, która integruje programistyczne elementy (Development) z działalnością IT (Operations), mając na celu przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania oraz jego dostarczania i zachowując jednocześnie wysoką jakość produktu. W ścisłym związku z DevOps znajduje się pojęcie CI/CD, czyli ciągła integracja i ciągłe dostarczanie, które są ważne dla efektywnego wdrażania zmian. DevOps promuje automatyzację, ciągły monitoring oraz bliską współpracę między zespołami, co przekłada się na szybsze osiąganie celów przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.

Celem tej kultury pracy jest usunięcie barier w komunikacji między zespołami, jednocześnie promując wspólne działanie i innowacyjność na wszystkich poziomach procesu tworzenia oprogramowania.

Jakie obowiązki ma DevOps?

Na początek warto dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca na stanowisku DevOpsa, aby zrozumieć, jakich umiejętności wymaga się od kandydata. Można uznać, że podstawą każdego dnia pracy inżyniera DevOps są takie działania jak: automatyzacja procesów deweloperskich i operacyjnych, tworzenie infrastruktury i przygotowywanie środowisk pracy dla testerów czy nadzorowanie wydajności stosowanych rozwiązań i ciągły monitoring, a także praca z repozytorium kodu.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat?

Przejdźmy do konkretnych cech i umiejętności, jakie powinien posiadać kandydat na to stanowisko.

Już z samej charakterystyki metodyki DevOps można wywnioskować, że poszukuje się w kandydatach takich wartości jak: doskonałe i precyzyjne komunikowanie się, doświadczenie w pracy zespołowej, rozwinięte miękkie umiejętności i duża elastyczność oraz chęć ciągłego rozwoju. Jeśli chodzi o twarde umiejętności, to lista wcale nie jest krótsza!

Znajomość jakich technologii i oprogramowania jest wymagana?

Kluczową umiejętnością jest znajomość narzędzi do automatyzacji pracy, co umożliwia prowadzenie projektu w myśli CI/CD. DevOps Engineer powinien znać na dobrym poziomie język angielski i być zaznajomiony z programowaniem, działaniem systemów operacyjnych oraz funkcjonowaniem infrastruktury informatycznej i cyberbezpieczeństwa.

Jakie konkretne narzędzia powinien znać kandydat? Wszystko zależy od wymagań danej firmy, ale zwykle są to m.in.: GIT (repozytorium kodu), Puppet (zarządzanie infrastrukturą), Jenkins (automatyzacja), Kubernetes (zarządzanie, skalowanie, automatyzacja), JIRA (śledzenie błędów).

 

Jak widać rekrutacja na DevOpsa to zadanie, które wymaga znajomości specyfiki tej metodologii programowania i wymagań, jakie ona niesie od kandydatów. Dynamicznie zmieniająca się branża IT to wyzwanie dla rekruterów i całego zespołu HR. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom HR, został przygotowany personalizowany kurs Devops dla HR, który będzie nieocenionym wsparciem podczas rekrutacji i definiowania ogłoszeń do tej roli.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close