NarzędziaTechnologie

Narzędzie dla webmasterów Google Search Console – Czym jest i jak korzystać?

Każdy właściciel witryny internetowej, jak chociażby blogi czy strony WWW zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest pozycjonowanie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych aplikacji oraz narzędzi do monitorowania tego, jak roboty Google indeksują treści zawarte na naszej stronie.

Jedną z ciekawszych opcji, która przeznaczona jest właśnie do tego celu stanowi zestaw narzędzi dla webmasterów Google Search Console.

Google Search Console – co to jest?

 

Jak wspomnieliśmy w powyższym wstępie, Google Search Console jest zestawem narzędzi pozwalających na bieżąco monitorować status naszej witryny w wyszukiwarkach Google, możemy również sprawdzić, czy nasza strona nie została obarczona karami ręcznymi etc. Ujmując rzecz w sposób lapidarny, dzięki aplikacji Google jesteśmy w stanie uzyskać niezbędne dane do tego, aby wpłynąć na sposób pozycjonowania naszych witryn, a tym samym sprawić, żeby nasza strona była wyświetlana na górze listy wyszukiwania.

Jak korzystać z Google Search Console?

 

Instalacja Google Search Console (dawnego Google Webmasters Tools) jest prosta i intuicyjna. Wystarczy, że posiadamy konto Google, dzięki któremu zalogujemy się na stronie Google Search Console. Po zalogowaniu możemy dodać naszą witrynę poprzez naciśnięcie przycisku Dodaj”.

Następnym etapem jest podanie pełnego adresu domeny, którą chcemy dodać. Następnie naciskamy Dodaj”. Po wykonaniu tych czynności czeka nas proces weryfikacji witryny.

Do wyboru mamy kilka opcji weryfikacji, a do najpopularniejszych należą:

  • Tag HTML
  • Przesłanie pliku HTML

Najprostszym sposobem na zweryfikowanie naszej witryny w Google Search Console  jest pobranie i przesłanie na nasz serwer FTP pliku HTML, który zawiera dane identyfikujące nasze konto.

Drugim równie popularnym i prostym sposobem jest umieszczenie identyfikatora w sekcji head strony głównej naszej witryny. Najczęściej ogranicza się to do skopiowania i wklejenia wpisu w sekcji edycji szablonu witryny.

Popularność tej metody sprawia, że powstają również alternatywne metody dodawania znacznika identyfikującego, np. poprzez wtyczki takie jak Yoast SEO.

Jakie korzyści dają narzędzia dla webmasterów  Google Search Console?

 

Dzięki narzędziom dostępnym w aplikacji Google Search Console jesteśmy w stanie monitorować ruch na naszej stronie, ilość odwiedzin witryny. Co więcej, otrzymujemy raporty o błędach, które robot napotkał podczas indeksowania.

To również dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszej witryny.  Google Search Console informuje nas o treściach SPAM, wirusach etc. pojawiających się w domenie.

Jest to więc potężne narzędzie, będące niezwykle przydatne podczas pracy, którą wykonują programiści, administratorzy stron czy osoby zajmujące się pozycjonowaniem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close